SEPTEMBRIS – Svaiga gaisa mēnesis.
Tīrs atmosfēras gaiss satur skābekli (21%), slāpekli (78%), ogļskābo gāzi (0,03%), vairākas inertās gāzes (piemēram, argonu (0,93%)), kā arī ūdens tvaikus (līdz 4 tilpuma %). Gaiss satur arī gāzes, kuras palielinātās koncentrācijās var būt kaitīgas – ozonu, sēra dioksīdu, slāpekļa oksīdus, tvana gāzi un gaistošos organiskos savienojumus, t.sk. kancerogēnas vielas (benzolu un butadiēnu), kā arī gaisā suspendētās daļiņas – aerosolus, kurus veido dažāda izmēra cietas daļiņas un/vai pilieni.
Gaisa piesārņojums kaitē cilvēku veselībai un videi. Eiropā pēdējās desmitgadēs daudzu gaisu piesārņojošo vielu emisijas ir ievērojami samazinājušās, un līdz ar to ir uzlabojusies gaisa kvalitāte visā reģionā. Tomēr gaisu piesārņojošo vielu koncentrācija joprojām ir pārāk augsta, un gaisa kvalitātes problēmas joprojām pastāv. Ievērojama daļa Eiropas iedzīvotāju dzīvo teritorijās, jo īpaši pilsētās, kur tiek pārsniegti gaisa kvalitātes standarti — ozona, slāpekļa dioksīda un daļiņu (PM) piesārņojums rada būtisku risku veselībai. Vairākas valstis ir pārsniegušas vienu vai vairākus no saviem 2010. emisiju ierobežojumiem attiecībā uz četrām svarīgām gaisu piesārņojošām vielām. Tāpēc gaisa piesārņojuma samazināšana joprojām ir svarīga. Gaisa piesārņojums ir vietējs, Eiropas un arī puslodes mēroga jautājums. Gaisu piesārņojošas vielas, kas tiek izlaistas vienā valstī, var tikt ienestas atmosfērā, tādējādi veicinot vai izraisot gaisa kvalitātes pasliktināšanos citviet.
Dzīvojot piesārņotas gaisa vides apstākļos, dažādu gaisa piesārņotāju kaitīgā iedarbība uz cilvēku veselību ir samērā labi pierādīta: pieaug iedzīvotāju saslimstība, samazinās dzīves ilgums Eiropas lielāko pilsētu iedzīvotājiem. Viens no galvenajiem gaisa piesārņojuma samazināšanas pasākumiem ir kaitīgo piesārņotāju un to prekursoru (vielas, kas veicina piesārņojuma veidošanos) emisiju samazināšana.
Avots: Veselības inspekcija
Esi dabas draugs un samazini gaisa piesārņojumu.
Atgādinām, ka pie augstskolas “RISEBA” fakultātēm ir pieejamas velo novietnes, gan Meža ielā 3, gan Dubes ielā 4. Uz Durbes ielas 4 fakultāti vari droši doties izmantojot pieejamo velo celiņu, kas ved gar Zunda kanālu.
#KONKURSS
Aicinām Tevi dalīties sociālajos medijos ar savu fotogrāfiju, kur dodies ceļā izmantojot velosipēdu un atzīmējot pie tā #RISEBAvelo un interesantākās fotogrāfijas autors saņems balvā, RISEBA rudens aktīvās atpūtas komplektu – lietusmēteli, telefona aizsargmaciņu un ūdens pudeli!
Uzvarētāju apsveiksim pirmajā oktobra nedēļā!
Noteikti apdomā, vai vēlies kļūt par daļu no RISEBA EKO padomes?
Ja arī Tevi satrauc ilgtspējas jautājums un vēlies būt daļa no cilvēkiem, kas rūpējas par vidi, kurā mēs dzīvojam to nododot nākamajām paaudzēm nekompensējot nākamo paaudžu dzīves līmeni un iespējas, Tu noteikti ir vieta Tev.
EKO padome.