RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes organizēta izstādes “Roma un skolotāja, Astra Zariņa” atklāšana

14 Mar
17.00 - 21.00

Aicinām apmeklēt nodibinājuma “Arhiteksti” un augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes kopīgi rīkoto Rainbekā – Ņujorkas štatā – bāzētās galerijas “‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation”  izstādi “Roma. Skolotāja: Astra Zariņa”, kas būs skatāma no 2024. gada 14. marta līdz 27. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Aicinām apmeklēt nodibinājuma “Arhiteksti” un augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes kopīgi rīkoto Rainbekā – Ņujorkas štatā – bāzētās galerijas “‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation”  izstādi “Roma. Skolotāja: Astra Zariņa”, kas būs skatāma no 2024. gada 14. marta līdz 27. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

 Izstādes mērķis ir iepazīstināt plašāku sabiedrības loku ar ievērojamās latviešu arhitektes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu.Kādēļ Astras Zariņas ieguldījums arhitektūras nozarē ir vērā ņemams?

Astra Zariņa vairāk nekā 30 gadus pasniedza arhitektūru Vašingtonas Universitātē gan Sietlā. Ar savu dizaina ģenialitāti un aizrautību pret vēstures saglabāšanu viņa ietekmēja simtiem arhitektu, kuri bija viņas studenti. Dzimusi 1929. gadā Rīgā, Latvijā, viņa kopā ar ģimeni 1949. gadā emigrēja uz Klusā okeāna ziemeļrietumiem. Zariņa ieguva bakalaura grādu Vašingtonas Universitātē un maģistra grādu arhitektūrā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā.1960. gadā viņa kļuva par pirmo sievieti, kas saņēma prestižo Romas Arhitektūras balvu, un pēc tam saņēma Fulbraita stipendiju. 1970. gadā viņa izveidoja Vašingtonas Universitātes studiju starptautisko programmu “Arhitektūra Romā”. Sešus gadus vēlāk viņa izveidoja otru Vašingtonas Universitātes arhitektūras programmu, kas bija vērsta uz Itālijas kalnu pilsētām un atradās vēsturiskajā ciematā Civita di Bagnoregio, apmēram 60 jūdzes uz ziemeļiem no Romas. Lai veicinātu dizaina izcilību, izmantojot izglītību un kultūras apmaiņu, viņa līdzdibināja bezpeļņas organizāciju Civita Institute Sietlā. Zariņa devās aizsaulē 2008. gada 31. augustā 79 gadu vecumā.


Sasniegumiem bagāti Astras Zariņas studenti

Stīvens Holls ( Steven Holl) dzimis 1947. gadā Bremertonā, Vašingtonā. Viņš absolvējis Vašingtonas Universitāti un 1970. gadā turpināja arhitektūras studijas Romā. 1976. gadā viņš pievienojās Arhitektu asociācijai Londonā un nodibināja STEVEN HOLL ARCHITECTS Ņujorkā. Stīvens Holls tiek uzskatīts par vienu no nozīmīgākajiem Amerikas arhitektiem, un viņš ir atzīts par arhitektu, kas spēj ar lielu kontekstuālo jūtīgumu apvienot telpu un gaismu, kā arī izmantot katra projekta unikālās īpašības, lai radītu konceptuālu dizainu. Viņš specializējas jaunu projektu vienmērīgā integrēšanā kontekstos ar īpašu kultūrvēsturisku nozīmi.

Vieni Holla atzītākajiem darbiem ir Džona F. Kenedija skatuves mākslas centra REACH paplašināšana, Hunters Point bibliotēkas ēka Kvīnsā, Ņujorkā 2019. gadā, kā arī 2007. gada Bloch ēkas papilašināšna Nelsona-Atkinsa mākslas muzejam Kanzasā, Misūri un Linked Hybrid ēku komplekss Pekinā, Ķīnā 2009. gadāRISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes organizēta izstādes “Roma un skolotāja, Astra Zariņa” atklāšana

Aicinām apmeklēt nodibinājuma “Arhiteksti” un augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes kopīgi rīkoto Rainbekā – Ņujorkas štatā – bāzētās galerijas “‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation” izstādi “Roma. Skolotāja: Astra Zariņa”, kas būs skatāma no 2024. gada 14. marta līdz 27. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Izstādes mērķis ir iepazīstināt plašāku sabiedrības loku ar ievērojamās latviešu arhitektes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu.

Izstādes atklāšanas programmā tiks virtuāli intervēts pazīstamākais Zariņas students – atzītais amerikāņu arhitekts Stīvens Hols (Steven Holl). Ekspozīcija tiks iekļauta augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) rīkotajā otrās starptautiskās arhitektūras konferences RIXARCH 2024 programmā, kuras tematika tiks veltīta Astrai Zariņai. Konferencē kā vieni no galvenajiem runātājiem uzstāsies arī Zariņas dibinātā Civita Institūta vadītāji.

Izstādes atklāšanas dienā gaidāmā Stīvena Hola virtuālā intervija norisināsies laikā no 17:00 – 19:00, bet svinīgais pasākums paredzēts laikā no 19:00 – 21:00, kas ietvers uzrunas un pieņemšanu.


RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāte
Konference RIXARCH 2024
University of Washington Magazine par Astru Zariņu

    Sazinies ar mums

    To top