Jaunumi

Latvijas Nacionālajā bliotēkā norisinājās izstāde “Otrais Cēliens: Projekts Rīga”

Latvijas Nacionālajā bliotēkā norisinājās izstāde “Otrais Cēliens: Projekts Rīga”

Šī gada 9.martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes studentu un mācībspēku kopīgi veidotā izstāde “Otrais cēliens: Projekts Rīga”. Izstādes darbi tapuši, balstoties uz pasaulē atzītā 20. gs. amerikāņu arhitekta, mākslinieka un pedagoga Džona Hejduka lielformāta struktūru Objekts/Subjekts instalāciju “Projekts Rīga”, kas tiecas veidot telpisku saikni starp indivīdu un tā apkārtesošo vidi. 

Izstādi ikviens interesents varēs apskatīt Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, izstāžu zālē 1 (1.stāvā), bez maksas no 9.marta līdz 31.martam. 

Amerikāņu arhitekts Džons Hejduks (John Hejduk) bija viena no redzamākajām figūrām 20. gs. arhitektūras pedagoģijā. Viņa ieviestie telpiskās domāšanas principi kļuva par nozīmīgu postmodernisma arhitektūras sastāvdaļu. Hejduka unikālā pieeja arhitektūras izglītībai ļauj definēt inovatīvu pedagoģisku procesu – vides projektu (live project), kura ietvaros studentiem tiek dota iespēja iepazīt pilno darba ciklu no idejas definēšanas līdz fiziskai projekta realizēšanai. 

Foto galerija pieejama šeit

Izstādes “Otrais cēliens: Projekts Rīga” ideja ir cieši saistīta ar 2021. gadā Latvijā tapušo izdevumu “Džons Hejduks: Projekts Rīga”, kas atspoguļo divu lielformāta struktūru – Objekta/Subjekta – darināšanas gaitu 1987. gadā Mākslas universitātē Filadelfijā un aizsāk projekta jauniestudējumu Rīgā un citviet Latvijā. 

Objekts un Subjekts ir daļa no Džona Hejduka naratīvo struktūru repertuāra, ar kuru palīdzību arhitekts radīja pasaules, stāstīja stāstus un centās izzināt cilvēka eksistences būtību. Abas antropomorfās, vairāk nekā astoņus metrus augstās struktūras tika būvētas balstoties uz viņa 1985. gada akvareli, kas simbolizēja viņa atmiņas par Rīgu. Pats instalācijas darināšanas process notika izmantojot tolaik inovatīvu vides projekta pieeju – Hejduka studenti un kolēģi akvareļa skici analizēja, pārvērta darba rasējumos un būvēja ārpus akadēmiskās studiju vides. 

Izstādē būs apskatāmi pēdējo gadu laikā tapušie studentu un mācībspēku vides objektu maketi, skices, gleznas u.c. praktiskas pārdomas par Džona Hejduka daiļradi un Objekta/Subjekta idejas būtību Rīgas un Latvijas kontekstā. 

Neskatoties uz plašo Hejduka ietekmi globālajā arhitektūras diskursā, viņa idejām un “Projektam Rīga” tā arī nav izdevies sasniegt savu auditoriju Latvijas arhitektu sabiedrībā. “Otrais cēliens: Projekts Rīga” ieskicē procesu, ar kura palīdzību Hejduka ‘Rīga’ tiek atgriezta atpakaļ Rīgā – sena atmiņa, kas atgriezusies mājās. 

 Izstāde «Otrais Cēliens: Projekts Rīga» ir daļa no plašāka augstskolas RISEBA un nodibinājuma ARHITEKSTI iniciēta projekta “Projekts Rīga – Objekts/Subjekts”, kas tiks īstenots kā vides projekts Rīgā un citviet Latvijā. Abi projekta tēli (skulptūras) vispirms savienosies ar Rīgu, bet vēlāk ar citām īpaši izvēlētām vietām un situācijām Latvijā, tādām kā Rīgas nepabeigtais satiksmes pārvads, Tilts uz nekurieni Sātos, Rundāles pils pagalms, u.c. 

Anna Saurova Mg.sc.soc.
Arhitektūras un Dizaina fakultātes projektu vadītāja
Adrese
301, Durbes iela 4

    Sazinies ar mums

    To top