Intervija ar RISEBA Radošā biznesa inkubatora jaunuzņēmuma E-SWAP komandu

Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA vienmēr ir lepojusies ar studentiem, viņu idejām un vēlmi attīstīt tās labākai nākotnei. Jau iepriekš esam stāstījuši par RISEBA Radošo biznesa inkubatoru, kas sniedz palīdzību īpaši jaunuzņēmumiem. Biznesa inkubatorā iegūtās zināšanas un atbalsts palīdz ātrāk sasniegt savus mērķus un virzīties pretī izaugsmei. Arī šī studiju gada pirmajā semestrī Radošais biznesa inkubators organizēja studentu uzņemšanu un to vidū bija divi jauni un apņēmīgi studenti – Kristiāna Matīsa un Edgars Jonaitis. Par to, kāda ir viņu jaunuznemuma ideja un kā veicas tās realizēšanā lasi tālāk intervijā. E-SWAP ir uzņēmums, kas pārveido iekšdedzes dzinēja automašīnas par elektriskiem automobīļiem.

Edgars Jonaitis, augstskolas RISEBA studiju programmas “Audiovizuālā mediju māksla” 1. kursa students
E-SWAP radītājs

Krisiāna Matīsa, augstskolas RISEBA studiju programmas “Audiovizuālā mediju māksla” 4. kursa studente
E-SWAP radītāja
Pastāstiet par sevi, kas jūs esat?
Mēs esam video industrijas cilvēki Kristiāna un Edgars. Mēs strādājam video laukumos ar dažādiem video projektiem, ikdienā veidojot saturu sev un citiem.
Kurā studiju programmā augstskolā “RISEBA” jūs studējat?
Kristiāna: Esmu 4. kursa studente bakalaura studiju programmā “Audiovizuālā mediju māksla”.
Edgars: Studēju 1. kursā, bakalaura studiju programmā “Audiovizuālā mediju māksla”, taču šobrīd esmu akadēmiskajā pārtraukumā.
Kā nonācāt līdz savai biznesa idejai – pastāstiet par to vairāk?
Pagājušajā vasarā, vienā ļoti karstā dienā, izlēmām nevis braukt uz sporta zāli 06:00 no rīta, kā parasti, kad nav sastrēgumu, bet doties sportot 12:00 pa dienu. Tā arī darījām un saskārāmies ar problēmu, ka, izejot ārā, gaiss bija ļoti nepatīkams, ļoti netīrs, kas lielākoties bija pateicoties kravas automašīnu un vieglo automašīnu milzīgajai plūsmai mums apkārt. Ielas bija pilnas ar automašīnām tik ļoti, ka dūmus pat nedaudz varēja redzēt gaisā. Mēs sapratām, ka, ja caur šādu vidi dodamies uz sporta zāli, mēs no sportošanas sev īsti nekādu labumu neiegūstam, bet tieši pretēji, mēs saelpojamies visas šīs apkārt esošās gāzes un tas nekādā veidā neuzlabos mūsu veselību. Kopīgi sapratām, ka vislielākais šīs problēmas cēlonis ir automašīnas, kas konstanti izdala co2 izmešus un sākām domāt, kā to varētu mainīt. Apzinājāmies, ka aizliegt braukt ar mašīnām nevaram un lielākā sabiedrības daļā nevar atļauties iegādāties elektroauto. Tā nonācām pie mūsu idejas – kā būtu, ja par saprātīgu cenu varētu pārveidot parastu iekšdedzes dzinēja auto par elektroauto.
Kā jūs nonācāt līdz RISEBA biznesa inkubatoram?
Mēs sākām meklēt alternatīvas mums apkārt, taču sapratām, ka mums, video montāžas cilvēkiem, nav īsti nekādas izpratnes par to, kā vispār uzsākt savu uzņēmumu. Sapratām, ka mēs esam zaļi gurķi biznesa vidē, taču bijām apņēmības pilni šo vidi izzināt un sākt strādāt. Mēs sapratām, ka mums ir vajadzīga palīdzība un sākām izsvērt visas iespējas, kas mums ir pieejamas. Sākām ar vecākiem, izsvērām, kas mums ir paziņu lokā, kādi mums pašiem kontakti ir pieejami. Pavisam drīz aptvērām, ka mums tepat RISEBA ir Radošais biznesa inkubators studentiem un tas vislabāk atbilst tam, kas mums ir nepieciešams, lai sāktu. Lai darbotos inkubatorā, nav nepieciešami lieli resursi, lai tiktu iekšā, pietiek tikai ar to, ka esam RISEBA studenti, mums ir biznesa ideja un vēlme strādāt. Tāpat mūs iepriecināja fakts, ka cilvēki, kas kā mentori un atbalsts strādā inkubatorā ir šeit, lai strādātu tieši ar jauniešiem. Šī atskārsme mums ļoti palīdzēja saprast, ka inkubatora darbinieki būs pretimnākoši, jo zinās, ka mums nav lielas pieredzes un zināšanu, kā veidot savu biznesa ideju.
Vai jums bija skaidrs redzējums par to, kā un ko gribat darīt, vai arī sākot bija tikai aptuvenas idejas?
Mums bija skaidra vīzija, taču bija vairākas detaļas, kas bija jāprecizē, jo iestājoties RISEBA Radošajā biznesa inkubatorā, bija jāveido prezentācija par savu biznesa ideju jeb ‘’jāpičo’’ tā. Kopīgi pirms prezentācijas salikām visu pa plauktiņiem, cik nu tajā brīdī zināšanas mums to ļāva un tad apņēmības pilni devāmies uz biznesa inkubatorā savu ideju attīstīt.
Kādu atbalstu saņemat no biznesa inkubatora puses?
Mūs pamatā atbalsta Radošā biznesa inkubatora vadītājs Ričards Švītiņš, kas piedāvā idejas, atbild uz mūsu jautājumiem un sniedz arī literatūru, ko ir vērts apgūt. Tāpat arī paši veicam savu izpēti. Mēs ar savu ideju pat tikām pieteikti pasākumam “Ideju kauss”, taču diemžēl apstājāmies pie otrās kārtas. Interesanta pieredze bija, kad ar biznesa inkubatora starpniecību, mums bija iespēja par savu ideju aprunāties ar Mercedes-Benz pārstāvjiem, kas darbojas pārdošanas un marketinga jomā.
Kas ir lielākās problēmas, ar ko saskaraties veidojot savu uzņēmumu?
Mēs esam ļoti prasīgi pret savi, savu ideju un daudz sagaidām arī no auto industriju. Mēs ļoti labi saprotams, ka mūsu ideja pārveidot tradicionālo iekšdedzes dzinēja auto par videi draudzīgāko elektroauto ir kaut kas tāds ,kas Latvijā šobrīd īsti pat idejas līmenī nepastāv un arī pasaulē tas ir kaut kas ļoti jauns. Mūsu virzību uz priekšu un turpmāko darbu sarežģī tas, ka izaicinājums ir iegūtu kontaktus, kas ar mums varētu strādāt un sadarboties. Mūsu lielākā problēma šobrīd ir inženiera atrašana, jeb cilvēka, kas mums palīdzētu strādāt ar vadību, jeb mašīnas datoru, lai saprastu, kā mēs to fiziski dzīvē varam realizēt. Mašīnām ir dažādi lielumi un svari, kā arī smaguma centri un citi aspekti, kas ir jāizprot. Pašas baterijas un visas nepieciešamas komponentes iegūt ir ļoti sarežģīti. Mašīnai ir jādarbojas tāpat kā iepriekš, taču ar elektromotoru nevis iekšdedzes dzinēju. Savarīgākais, lai tas būtu droši!
Mēs meklējam inženieri, tāpēc, ja kāds, kas lasa šo interviju, vēlas ar mums strādāt kopā vai zina kādu, kas to varētu, mēs būsim ļoti priecīgi sadarboties.
Cik ilgi šobrīd darbojaties biznesa inkubatorā?
Sākot ar pirmo studiju semestri – 2022./2023. mācību gadu.
Ko šajā laikā esat ieguvuši?
Droši vien izklausīsies banāli, bet svarīgākais ieguvums ir kontakti un zināšanas uzņēmuma veidošanā un elektroautomobīļu uzbūvē un darbībā. Šobrīd mēs zinām, kādas komponentes mums ir nepieciešamas, lai uzbūvētu savu start-up, jeb jaunuzņēmumu. Ričards Švītiņš mums ir bijis arī liels mentālais atbalsts, viņš mūs turpina bīdīt uz priekšu un motivē, kā arī, ik pa laikam, atgādina neskriet, bet likt soli pa solim, lai paveiktais būtu kvalitatīvs.
Kādas bija jūsu ekspektācijas, iestājoties biznesa inkubatorā?
Mēs sagaidījām, ka mums būs regulāras nodarbības, atnāksim reizi vai divas mēnesī pie vadītāja un kopīgi apmainīsimies ar idejām, ko un kā labāk darīt tālāk. Gaidījām, ka saņemsim skatījumu no malas.
Un kā ir realitātē?
Noteikti ir vairāk individuāla pieeja, mēs vienojamies par tikšanos un tad kopīgi sanākam un apspriežam idejas un meklējam virzienu, kurā tālāk darboties. Vēl, ik pa laikam, notiek arī dažādi start-up pasākumi, kuros ir iespēja satikt nozaru speciālistus un ar viņiem runāt par savu biznesa ideju. Dienas beigās, galvenais ir pašam izrādīt iniciatīvu un ņemt grožus savās rokās.
Vai jau no pirmā brīža pilnībā ticējāt savai idejai?
Godīgi sakot mums tie bija amerikāņu kalniņi, sākumā likās, jā, šis noteikti aizies, tā taču ir nākotne! Vēlāk sadūrāmies pret vienu problēmu, tad pret nākamo. Viens no piemēriem – izšķirošs jautājums, kāda ir mūsu auditorija un cik populāri tas būtu Latvijā? Tajā brīdī jau tā pārliecība mazliet arī zuda. Tomēr sākām lēnām atrisināt šīs lietas, runāt ar attiecīgo nozaru pārstāvjiem, kas izteica dažādas labas idejas un pārliecība atkal nāca atpakaļ. Radošajā biznesa inkubatorā arī mums ļoti nāca pretī, jo uzreiz noticēja mūsu idejai.
Jūs minējāt, ka piedalījāties pasākuma ‘’Ideju kauss’’, kā jums tur veicās?
Labi, tiešām visiem patika mūsu ideja, kas arī rezultējās uz stabilu kvalificēšanos otrajai kārtai. Taču tas, kas liedza mums tikt tālāk, bija dažas mūsu kļūdas un inženiera trūkums, kas būtu palīdzējies sniegt atbildes un nepieciešamo informāciju, lai tālāk jau veiksmīgāk spētu konkrēti precizēt visas nepieciešamās idejas detaļas.
Kādi ir jūsu nākotnes plāni?
Noteikti atrast inženieri un saņemt finansējumu. Bateriju piegāde arī ir ļoti svarīga, to mēs vēlamies atrisināt, lai varam sākt pirmā prototipa izveidi. Uz papīra skan īsi un kodolīgi, bet realitāte tās ir ļoti lielas lietas, kas ir mums nepieciešamas, lai varētu attīstīties tālāk.
Ko jūs ieteiktu studentam, kuram ir biznesa ideja un kurš vēlas to attīstīt?
Riskēt un mēģināt doties uz Radošo biznesa inkubatoru, jo šī vieta palīdzēs atrast ceļu, kā savu ideju realizēt. Ja cilvēks vēlas pats radīt, nevis būt darbinieks, tad ir jāriskē un šī ir vieta, kur to var darīt un uzreiz iegūt cilvēkus, kas tev ar nepieciešamajā lietām palīdzēs. Jā vēlies kaut ko izveidot, ej, dari, mācies, jo realitāti var iemācīties tikai darot!
Informējam, ka RISEBA radošā biznesa inkubatora 2. semestra uzņemšana tiek plānota 2023. gada 13. februārī!