Dizaina domāšanas darbnīca Eiropas biznesa studijās – “Sociālās uzņēmējdarbības ideju izstrāde”

2025. gada janvārī Profesionālās bakalaura programmas “Eiropas biznesa studijas” ietvaros norisinājās intensīvais praktiskais kurss “Dizaina domāšanas darbnīca”, kura laikā starptautiskās studentu komandas izstrādāja vairākas sociālās uzņēmējdarbības iniciatīvas (social entrepreneurship). Piedalījās studenti no sešām Eiropas valstīm: Latvijas, Francijas, Spānijas, Portugāles, Austrijas un Vācijas.
Dizaina domāšana ir vairāk nekā tikai moderns vārds – tā ir efektīva metodoloģija sarežģītu sociālo jautājumu risināšanai. Dizaina domāšana būtībā ir uz sabiedrību virzīta pieeja, kas uzsver empātiju, radošumu un problēmu risināšanas procesu.
Darbnīcas ietvaros studentiem bija iespēja iepazīties ar biedrības “Tavi draugi” dibinātāju un vadītāju Ulvi Noviku, projektu vadītāju Montu Vecozolu un labdarības veikala vadītāju Zani Priedīti, kuri dalījās pieredzē par organizācijas dibināšanu, no iniciatīvas līdz atpazīstamākajai labdarības organizācijai Latvijā, kas 2022. gadā saņēma Rīgas domes apbalvojumu “Gada rīdzinieks”.
Kaspars Gaļimovs, RISEBA absolvents, mentors un CostPocket jaunuzņēmuma vadītājs Latvijā, dalījās pieredzē, kā attīstīt projektus ar nozīmīgu pievienoto vērtību, īpaši, ja tie ir saistīti ar tehnoloģiju risinājumiem un sabiedrības labklājību.
Dizaina domāšanas darbnīcas rezultātā tika veiksmīgi prezentētas piecas sociālās iniciatīvas.
Studentu grupa 1: The Concept Crew
Sociāla problēma: Baltijas valstis saskaras ar tādiem izaicinājumiem kā ātrās modes dominēšana, kas rada pārmērīgu tekstilizstrādājumu atkritumu daudzumu, pieaugošu pieprasījumu pēc neilgtspējīgiem izstrādājumiem, ierobežotu izpratni par videi draudzīgām praksēm un ilgtspējību veicinošu sabiedrisko telpu trūkumu.
Iniciatīva: Ilgtspējīgas modes veikals apvienojumā ar kafejnīcu, kas piedāvā upcycled, pielāgotus apģērbus. Šī telpa veicinātu izpratni par atbildīgu patēriņu, sabiedrības iesaisti un ilgtspējību semināros un pasākumos. Samazinot tekstilizstrādājumu atkritumu daudzumu un veicinot aprites ekonomiku, tā ir saistīta ar IAM 11 “Ilgtspējīgas pilsētas un kopienas”, 12. IAM “Atbildīgs patēriņš un ražošana” un 13. IAM “Klimata politika”, radot apzinātas iepirkšanās un sociālās mijiedarbības centru.
Studentu grupa 2: International Girls
Sociāla problēma: Pārtikas atkritumi ir nopietna problēma ne tikai no vides, bet arī no ekonomiskā viedokļa. Latvijā, kā daudzās citās valstīs, restorānos, kafejnīcās un veikalos ik dienu tiek izšķiests liels daudzums pārtikas, kas kaitē videi, palielina oglekļa emisijas un zaudētos resursus. Tajā pašā laikā daudzi cilvēki saskaras ar grūtībām piekļūt kvalitatīvai pārtikai.
Iniciatīva: SAVE & CARE ir inovatīva lietotne, kas veltīta pārtikas atkritumu problēmas risināšanai un vietējo iedzīvotāju un uzņēmumu atbalstam. Izmantojot šo lietotni, restorāni, kafejnīcas un veikali var pārdot pārpalikušo pārtiku par pazeminātām cenām, ļaujot lietotājiem baudīt gardus ēdienus, vienlaikus pozitīvi ietekmējot vidi. Kopā mēs speram būtisku soli pret pārtikas izšķērdēšanu un atbalstām 2.IAM “Novērsts bads”, 12.IAM “Atbildīgs patēriņš un ražošana” 13. IAM “Klimata politika un 17.IAM. “Sadarbība mērķu īstenošanai”.
Studentu grupa 3: The Nexus
Sociāla problēma:Pplastmasas atkritumi, kas rodas no pārtikas iepakojuma, ievērojami veicina vides piesārņojumu un resursu izsīkšanu, tas ir saistīts ar IAM11. ilgtspējīgas pilsētas un kopienas, IAM12. ilgtspējīgas attīstības mērķi: atbildīgs patēriņš un ražošana, un IAM13. klimata politika.
Iniciatīva: Atjaunojama pārtikas produktu iepakošanas sistēma ar depozīta atdeves modeli ECOPACK, piedāvājot videi draudzīgus, izmaksu efektīvus konteinerus dažādiem pārtikas veidiem.
Studentu grupa 4: The Newton Apple
Sociāla problēma: Vidusskolēniem bieži trūkst skaidrības par karjeru un praktiskajām iemaņām, kas nepieciešamas, lai veiksmīgi pārietu no izglītības uz darba tirgu.
Iniciatīva: Studentu grupa piedāvā skolām praktiskus seminārus četrās jomās (informācijas tehnoloģijas, cilvēkresursi, mārketings, arhitektūra un audiovizuālā māksla), veicinot skolēnu izpratni par darba tirgus prasībām un sagatavojot viņus karjerai. IAM 4: Kvalitatīva izglītība – praktiska mācīšanās, kas savieno akadēmiskās zināšanas ar profesionālo praksi. IAM 8: Cienīgs darbs un ekonomiskā izaugsme – skolēnu prasmju un karjeras zināšanu nodrošināšana, lai sagatavotos darbam.
Studentu grupa 5: Pathfinders
Sociāla problēma: Daudziem bāreņiem pēc pilngadības sasniegšanas nākas pamest bērnunamu bez pienācīgas sagatavošanas patstāvīgai dzīvei.
Iniciatīva: Find your Path ir organizācija, kas sniedz atbalstu, mentorēšanu un vadību jauniešiem bāreņiem, kuri vairs nav tiesīgi dzīvot bērnu namos un tāpēc palikuši paši. Turklāt mēs savienosim darba devējus ar šiem jaunajiem prātiem, lai radītu darba iespējas un gaišāku nākotni. Mēs risinām IAM4, 8 un 10 mērķus.