Jaunumi

Ar RISEBA FAD līdzdalību un atbalstu iznācis “Projekta Rīga” izdevums

Ar RISEBA FAD līdzdalību un atbalstu iznācis “Projekta Rīga” izdevums

Klajā nācis izdevums “Džons Hejduks: Projekts Rīga”, kas iniciē gatavošanos “Projekta Rīga” jauniestudējumam Latvijā, kurā piedalās arī RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultāte.

Šis jaunais un paplašinātais 1989. gadā izdotās publikācijas 3 grāmatu sējums iezīmē 35 gadu jubileju kopš 1987. gadā notikušās Objekta/Subjekta instalācijas un aizsāk tās debijas performanci Rīgā.

Oriģinālajā angļu valodas izdevumā rūpīgi dokumentētais skulptūru darināšanas process nu ticis papildināts ar diviem jauniem sējumiem – tulkojumu latviešu valodā un izdevumu “Otrais Cēliens: Projekts Rīga”, kas iniciē gatavošanās darbus “Projekta Rīga” jauniestudējumam Rīgā un citviet Latvijā.

“Džons Hejduks: Projekts Rīga” dokumentē Objekta/Subjekta, divu antropomorfu struktūru, divu saistītu elementu, kas savstarpēji pievelkas un saplūst, darināšanas gaitu. Objekts un Subjekts bija daļa no Hejduka trupas, kas pavadīja viņu no pilsētas uz pilsētu, dažkārt pat uz vietām, kur viņš nekad nebija viesojies. Tie pirmo reizi tika manifestēti 1987. gada instalācijā Mākslas universitātē Filadelfijā, kā arī vēlāk viņa 1989. gadā izdotās “Vladivostokas”triloģijas “Rīgas” grāmatā, tādējādi kļūstot par “Projektu Rīga”.

Neskatoties uz plašo Hejduka ietekmi globālajā arhitektūras diskursā, viņa idejām un Projektam Rīga tā arī nav izdevies sasniegt savu auditoriju Latvijas arhitektu sabiedrībā. Mēs vēlētos uzņemties iniciatīvu, lai šo klusumu pārtrauktu – atskatīties uz viņa darbiem un radīt par tiem interesi, lai atgrieztu viņa Rīgu atpakaļ Rīgā – seno atmiņu, kas atgriezusies mājās.

Jauniestudējuma “Džons Hejduks: Projekts Rīga” un atkārtotā izdevuma kuratori ir RISEBA maģistra programmas “Arhitektūra” direktors Rudolfs Dainis Šmits, Igors Malovickis, Reinis Saliņš un Andris Dzenis.

Ir saglabātas un ar atļauju atkārtoti publicētas šī mīklainā pāra autoru un vērotāju pārdomas, tai skaitā Helēnas Binē vizuālā eseja, Deivida Šapiro un Džona Hejduka dzejoļi, kā arī citi. Jauno izdevumu ievada Lerija Mitnika un Rudolfa Daina Šmita priekšvārdi.

“Otrais cēliens: Projekts Rīga” apskata dažādu mākslinieku, kuratoru, dzejnieku, fotogrāfu, arhitektu un arhitektūras studentu praktiskās pārdomas par Džona Hejduka darba ētosu un pieejas būtību. Dalībnieku vidū ir Efe Dujans, Gustavs Grasis, Indriķis Ģelzis, Kirils Kusids, Sergejs Kopils, Džo Namī, Malgožata Marija Olčovska, Elza Sīle, Juris Strangots, studio substrata, Dina Suhanova, Kārlis Vērdiņš.

“Džons Hejduks: Projekts Rīga” izdošana iezīmē tā Otro cēlieno, kas 2022. gadā sāksies ar vairāku starpdisciplināru notikumu sēriju, sadarbojoties vietējiem arhitektiem, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātei (FAD), laikmetīgās mākslas centram “Kim?” un citiem.

Publikācija tapusi ar biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA, Latvijas Kultūras ministrijas Valsts kultūrkapitāla fonda un Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonda finansiālo atbalstu. Pieejama pēc pieprasījuma, sazinoties ar izdevēju – nodibinājumu “ARHITEKSTI”.

Izdevējs: Nodibinājums ARHITEKSTI, Rīga, 2021 | Dizains: Jānis Birznieks, B&K Design, Rīga | Izdots angļu un latviešu valodā | 144 lpp | 22.9 x 30.4 cm, ilustrēts | Trīs sējumi mīkstajos vākos īpaši izgatavotā futrālī | ISBN: 978-9934-9057-0-4.

    Sazinies ar mums

    To top