10 jautājumi studentēm Sašai un Ņinai: mācies, pārcelies, atkārto!

Ko nozīmē studēt Sabiedrisko attiecību un reklāmas menedžmenta programmā mūsdienās – kas to izvēlas? Saša un Ņina ir augstskolas RISEBA studentes, uz augstskolu meitenes ir gājušas pa dažādiem, visnotaļ atšķirīgiem ceļiem. Viena studente nāk no mākslas vēstures pasaules, otra – no pusaudžu gadu apsēstības ar filmu “Sātans Prada brunčos”. Abas ir atradušas programmu, kas dod iespēju līdzsvarot radošumu un uzņēmējdarbību, teoriju un praksi, idejas un melno darbu. Jautājām studentēm par mācībām, Erasmus+ pieredzi, viņuprāt izcilākajiem kursiem un to sajūtu, kā tad ir būt “jaunam speciālistam” vēl pirms augstskolas absolvēšanas.
1. Kāpēc izvēlējies Sabiedrisko attiecību un reklāmas menedžmenta programmu augstskolā RISEBA?
Saša: Pusaudža gados mani ļoti ietekmēja filma “Sātans Prada brunčos”. Es biju kā apsēsta ar to dinamisko modes, mediju un komunikācijas pasauli, zināju, ka gribu būt tās daļa. Šī programma šķita ideāli piemērota – tā apvieno sabiedriskās attiecības un reklāmu, studijas ir angļu valodā. Kad izvēlējos, kur mācīties, tajā laikā tā bija vienīgā šāda programma Latvijā. Tas šķita pareizais solis.
Ņina: Es studēju mākslas vēsturi citā pilsētā – tas sākotnēji atbilda manām interesēm, bet pēc gada sapratu, ka es gribu studēt kaut ko praktiskāku. Es vēlējos palikt radošā vidē, bet tā, lai zināšanas var pielietot reālajā dzīvē. Augstskola RISEBA piedāvāja tieši to, ko gribēju, – radošu un vienlaikus praktisku programmu. Tā piesaistīja manu uzmanību.
2. Ko tu gaidīji no studiju programmas – vai atradi to?
S: Es vēlējos būt vidē, kur bizness tiekas ar mākslu – tas, starp citu, ir augstskolas RISEBA moto. Man patika tas, ka programmā ir gan ar biznesu saistīti priekšmeti, tādi kā mārketings un vadība, gan radošie priekšmeti – kā Zīmolvedība un Stāstniecība. Tieši tas man bija nepieciešams, lai es attīstītos.
Ņ: Es meklēju līdzsvaru starp praktiskumu un radošumu – telpu, kur varu attīstīties gan profesionāli, gan radoši. Tagad, atskatoties uz studiju laiku, varu droši teikt, ka es to noteikti atradu augstskolā RISEBA. Varbūt viss nebija tieši tā, kā biju iedomājusies, bet galu galā ieguvu to, kas man bija vajadzīgs.
3. Kādi bija tavi pirmie iespaidi par programmu? Vai tie laika gaitā ir mainījušies?
Ņ: Tā šķita moderna un svaiga. Pasniedzēji neievēroja stingru sociālo distanci – viņi ar mums runāja kā ar līdzvērtīgiem. Mani piesaistīja programmas piedāvātās starptautiskās studiju iespējas – prakses un Erasmus+. Tas nav mainījies. Protams, ar laiku vairāk uzmanības pievērs ikdienas lietām – nodarbību plānam vai vērtējumiem, bet atmosfēra ir saglabājusies tāda pati – atvērta un iedrošinoša.
S: Mana pirmā diena augstskolā RISEBA bija RISEBAHACK 2022 laikā – radošs izaicinājums, tas notika vēl pirms oficiālā lekciju sākuma. Uzreiz pamanīju, cik ļoti atšķiras atmosfēra, bija pavisam citādi nekā tradicionālajās universitātēs. Atmosfēra šķita atvērta, enerģiska un iespēju pilna. Šī sajūta ir saglabājusies arī tagad, kad jau esmu pieradusi pie ikdienas un studiju procesa.

4. Kurš kurss, pasniedzējs vai projekts tevi ir visvairāk iedvesmojis?
S: Zīmolvedība ar Ievu Adamsu. Viņas lekcijas bija dinamiskas un pārdomas rosinošas. Man patika visas nodarbības, pēc katras jutos iedvesmota – iedvesmoja ne tikai saturs, bet arī viņas pasniegšanas stils.
Ņ: Mani visvairāk iedvesmoja praktiskie, bet diezgan sarežģītie kursi, tādi kā Grāmatvedība un Vadība ar Irinu Sennikovu. Tas bija izaicinoši, bet ārkārtīgi noderīgi. Es arvien jutos motivēta turpināt mācības.
5. Vai, studējot šajā programmā, tu juties kā students, kā jauns profesionālis – vai abi kopā?
Ņ: Noteikti abi kopā. Es domāju, viena no augstskolas RISEBA stiprajām pusēm ir tā, ka mūs jau no paša sākuma uztver kā topošos profesionāļus. Mūs mudina izteikt savu viedokli, domāt patstāvīgi un uzņemties atbildību – un vienlaikus mēs varam mācīties kā studenti.
S: Es jūtos, it kā būtu pārejas posmā starp šīm lomām. Man vēl ir tik daudz kas jāapgūst, bet es jau jūtos daudz pārliecinātāka un sagatavotāka – īpaši pēc prakses un Erasmus+ pieredzes. Es redzu, kā no “studentes” kļūstu par “jauno profesionāli”, tas ļoti motivē.

6. Ja tev būtu jāraksturo tavs sapņu darbs trīs vārdos, kādi tie būtu?
Ņ: Komunikācija, ceļojumi, māksla.
S: Starptautisks, ietekmīgs, stilīgs.
7. Jūs abas piedalījāties Erasmus+ programmā – kā šī pieredze jūs mainīja kā personības vai kā profesionāles?
S: Mācības ārzemēs mani padarīja vēl patstāvīgāku. Es pavadīju semestri Vīnē un Madridē, tad sapratu, pieredzēju, kā dažādās kultūrās notiek komunikācija. Satiku studentus no visas Eiropas, starptautiskus pasniedzējus – iemācījos pielāgoties un ieguvu daudzus jaunus draugus un paziņas. Kā profesionāle sapratu, ka vēlos strādāt starptautiskā vidē un ka tam patiešām esmu gatava.
Ņ: Tas mani ļoti mainīja. Es atklāju sevi no jauna – kļuvu pārliecinātāka, zinātkārāka. Kā profesionāle sapratu, cik svarīgi ir riskēt. Es vēroju to, kā mani kolēģi piesakās darbiem, tīklojas, sāk īstenot idejas – sapratu, ka arī es to varu.

8. Apraksti tavu tipisku studiju nedēļu ar pieciem emocijzīmēm.
N:☕️🥴🍵😴💻
S: 🍵📝💻🧘🏼♀️🪩
9. Ko tu liktu šīs programmas pirmā kursa studentu “izdzīvošanas komplektā”?
Ņ: Atvērtu prātu, vēlmi veidot attiecības – īpaši ar pasniedzējiem un programmas vadītāju – un spēju rast jēgu katrā uzdevumā, pat tajos, kas sākotnēji nešķiet saistoši.
S: Es pievienotu vēl – radīt labu pirmo iespaidu un par zemu nenovērtēt tā nozīmi. Esi zinātkārs, izpalīdzīgs un vienmēr saki “jā” iespējām, pat ja tās mazliet biedē.
10. Viena lieta, ko studijas tev ir iemācījušas par darbu ar cilvēkiem?
Ņ: Vienmēr esi gatavs apliecināt savu lietderību – tā ir labākā iespēja, kā veidot savstarpējā uzticībā sakņotas attiecības un attīstīties kopā.
S: Klausies. Tiešām klausies. Neatkarīgi no tā, vai tā ir grupas prezentācija, klienta uzdevums vai diskusija auditorijā – ja tu tiešām dzirdi, ko cilvēki saka, tu vienmēr atradīsi to gudrāko ceļu uz priekšu.
Sašas un Ninas stāsti parāda, kā var iet pa PR studiju ceļu – kā mainīties un augt savās domās, karjerā, kā paplašinās savas robežas. Ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi un tūkstošiem absolventu visā Eiropā augstskola RISEBA joprojām ir viena no retajām vietām, kur bizness satiekas ar mākslu.
Augstskola RISEBA turpina gatavot jaunās paaudzes profesionāļus. Uzņemšana augstskolā jau ir sākusies.