Aizvadīta izstādes “Roma un skolotāja Astra Zariņa” atklāšana.
2024. gada 14. martā Biznesa, maķslas un tehnoloģiju augstskola “RISEBA” sadarbībā ar nodibinājumu ARHITEKSTI un Ņujorkas štata Rainbekā bāzēto galeriju ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ar patiesu prieku atklāja nozīmīgo arhitektūras izstādi “Roma un skolotāja Astra Zariņa“, latviešu arhitektes un pedagoģes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu Itālijā.
Izstāde ir dziļa refleksija par Zariņas ilggadējo pētniecisko tēmu – Romu, tās publisko telpu un pilsētas jumtu ainavu sociālo nozīmi pilsētas iedzīvotāju kultūrā un ikdienā.
Pasākumu atklāja Latvijas arhitektūras savienības (LAS) pārstāvji – LAS prezidents Juris Poga un LAS valdes priekšsēdētāja un arhitekte Linda Leitāne. Pārstāvji sveica Latvijas arhitektūras savienību 100 gadu jubilejā. Atklāšanas ceremonijā vārdu teica arī Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas “RISEBA” rektore, profesore Lūcija Rutka un augstskolas Arhitektūras un dizaina fakultātes dekāna p.i. Rudolfs Dainis Šmits.
“Augsti godājamie viesi, kolēģi, profesori, sadarbības partneri, esmu priecīga Jūs sveikt, šajā īpašajā starptautiski nozīmīgajā izstādē, kas vieno tautas zinātniekus, arhitektūras profesionāļus, studentus un visus mūs. Šī arhitektūras izstāde ir ne tikai kultūrvēsturiski nozīmīga arhitektūrā, bet tai ir liela loma starptautsikās sadarbības un augstākās izglītības veicināšanā Latvijā un visa pasaulē. Es esmu ļoti pateicīga organizatoriem, kuri organizēja šo konferenci, esmu pateicīga par šo brīnišķīgo, unikālo izstādi un par gaismu kas nāk no telpām, ārpuses un no jūsu sirdīm. Es novēlu ikvienam izbaudīt šo izstādi, daudz pozitīvu emociju un, lai šī izstāde kļūst par iedvesmu nākošajiem darbiem un par iedvesmu konferencei RIXARCH, kura norisināsies laika posmā no 12. – 13. aprīlim ”
Rektore, profesore Lūcija Rutka
Atklāšanas ceremoniju virtuāli pagodināja amerikāņu arhitekts Stīvens Holls (Steven Holl), bijušais Astras Zariņas students, kurš prezentēja īpaši sagatavotu 40 minūšu garu videofilmu par praksi Zariņas vadībā un viņas mācīšanas pamatprincipiem. Videofilmu, kā arī jautājumu un atbilžu sesiju sagatavoja un vadīja Marisa Espe, Ņujorkā bāzētās “Steven Holl Architects” un galerijas “‘T’ Space” pārstāve.
Pēc videoprezentācijas izstādes atklāšanas dalībniekiem bija iespēja iesaistīties jautājumu un atbilžu sesijā ar Stīvenu Hollu, kur varēja saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Jautājumu un atbilžu sesijas laikā kāds apmeklētājs uzdeva jautājumu Holla kungam par Astras, kā pasniedzējas sniegto iedvesmu uz ko Holls sniedza atbildi, ka šis ir bijis iemesls, kādēļ tapusi šī izstāde. Holls dalījās ar dzīves situācijām, par kurām diskutējis ar Zariņu un norādīja uz viņas spēju pamatoti kritizēt un pārdomāt rīcību. Hollam arī tika uzdoti jautājumi par ideju radīšanas procesu, uz ko arhitekts atbildēja, ka katrs viņa projekts tiek sākts ar akvareļiem, dažkārt šie zīmējumi ir veiksmīgāki kā citreiz, dažkārt zīmējumi kļūst par gleznu, tā ir kā stundu ilga meditācija malkojot tēju. Ideja rodas no koncepta. Holls dalījās arī savās pārdomās par mūzika sun arhitektūras saikni pieminot komponisktu Arvo Pērtu un stāstot par abu mākslinieku tikšanos Somijā, Helsinkos. Mūzika un arhitektūra viņaprāt ir saistīta gan ar to, ka komponists veido skaņdarbu kā arhitektūras celtni pie tā strādājot ilgtermiņā, gan ar abu ietekmi uz cilvēku, jo mūzika un arhitektūra ieskauj mūs ik dienu.
Pasākumu organizē RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāte (FAD) un nodibinājums ARHITEKSTI sadarbībā ar galeriju “T’ Space/Steven Myron Holl Foundation, kas atrodas Reinbekā, Ņujorkas štatā.
Izstāde būs apskatāma līdz 2024. gada 27. aprīlim, piedāvājot Latvijas Nacionālās bibliotēkas apmeklētājiem retu un izglītojošu pieredzi, bagātinot viņu izpratni par arhitektūru, kultūru un vēsturi caur Romas un Astras Zariņas izcilo mantojumu.
Izstādes atklāšanas foto galerija